haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon üzere haberleşme araçlarıyla topluma sunulmak üzere kırlı tekst hâline getirilmesine bile sava kırsı adı verilir. Tarih süresince insanlar haberleşme ihtiyacını önlemek ciğerin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara kırlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın varlıkında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme araçlarının vürutmesi ile yanında sava ve habere idrak yolları bileğustalıkmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zorlamasız olduğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere sahip olan fert ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp düzen esenlayabilmekte ve böylece siyasi, konuşu, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğustalıkimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber geçirmek, adeta ömürın dışında geçirmek manaına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her geçen çağ mütezayit kırlı, görsel ve ustalıkitsel yayın organları, topluma sava iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu sava değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip vaka ve olgular sava değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beniâdemı ısırması sava bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kavlükararüyle yalınççe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları antraktştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava değeri taşımazken bir ülkenin mevki başbuğının düşmesi sava değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi sava yaratıcı temel taştır. Bir haberin değerini anlamak ciğerin öncelikle sava mefhumı üzerinde yüzmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli vaka, pozisyon ve görünümle müntesip bilgelik ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava kırları denir.

urfa haber


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://seokoloji.name.tr/ https://cekmekoymarangoz.name.tr/ https://filmtanitim.name.tr/ https://enyakinhurdaci.name.tr/ https://beslenmeuzmani.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al